Targi Joya w Barcelonie

13 grudnia 2015
Justyna Stasiewicz
Cykl zdjęć pt "Nude" - fotografie wykonała Andrea Bielsa Array

Targi biżuterii artystycznej Joya to impreza odbywająca się w Barcelonie co roku, w okolicach drugiego tygodnia Października. Wystawcy z całego świata spotykają się tam, by zaprezentować swoją twórczość, wziąć udział w tematycznych seminariach oraz licznych wystawach i warsztatach.

Joya jest wydarzeniem otwartym: w praktyce oznacza to tyle, że nie musimy być przedstawicielami galerii czy artystami by wejść na teren targów. Bilet wstępu kosztuje 5 euro – i obejmuje cały czas trwania imprezy. Każdy, kogo interesuje biżuteria, może spotkać się z twórcami, porozmawiać z nim na temat ich prac, inspiracji czy ulubionego materiału. Przyznam, że osobiście zaskoczyło mnie to jak wiele tematów może stać się przyczyną do powstania kolekcji – zaczynając jednak od początku:

Off Joya

Off Joya

Poza samymi targami, w trakcie Joya odbywa się wiele pobocznych wystaw i warsztatów związanych z biżuterią. Warto wiedzieć, że czas ich trwania jest różny, a część zaczyna się już w tygodniu poprzedzającym główne wydarzenie – dobrze więc przyjechać do Barcelony odpowiednio wcześnie.

Niestety nie udało mi się zwiedzić wszystkich przewidzianych atrakcji – część z nich była ciężka do odszukania, dodatkowo do dyspozycji miałam jedynie trzy niepełne dni.

Pierwszym i bardzo urokliwym miejscem do jakiego trafiłam była Taller de joyeria el lavadero.

Taller de joyeria el lavadero

Taller de joyeria el lavadero

Isabel Herrera

Isabel Herrera

Po wystawie oprowadziła mnie Isabel Herrera – artystka tworząca biżuterię o organicznym wzornictwie. Okazało się, że wcześniej, zamiast galerii było to miejsce, w których kobiety prały ubrania – następnie część pokoju została wynajęta przez grupę aktorów, którzy organizowali tam próby do spektakli – by koniec końców przekształcić się w pracownię kilku zdolnych złotników.

Quiltro, de origen indefinido - Joyeria Contemporanea Chilena

Quiltro, de origen indefinido – Joyeria Contemporanea Chilena

Na zdjęciu powyżej wystawa, która odbywała się na terenie galerii.

Claudio Pino

Claudio Pino

Kolejna z wystaw mieściła się w sklepie firmy Loewe.

Artysta, Ramon Puig Cuyas, prezentował tam swoje broszki. Część z nich została przerobiona na grafiki i wykorzystana w formie nadruków na koszulki, które można było kupić na miejscu.

Ramon Puig Cuyas

Ramon Puig Cuyas

Ramon Puig Cuyas

Ramon Puig Cuyas

Niezwykle interesujący był wspólny projekt Tasso Mattara i artystów z grupy La Claque. Wystawa nosiła tytuł T13 i prezentowała swego rodzaju interpretacje biżuterii Tasso Mattara. Każdy z młodych twórców La Claque w artystyczny sposób odniósł się do wybranego obiektu, traktując go jako bazę inspiracyjną pod własne dzieło sztuki. W efekcie, prace biżuteryjne zyskały nowy kontekst, w towarzystwie którego prezentowano je na wystawie.

T13 - Tasso Mattar i La Claque

T13 – Tasso Mattar i La Claque

Alberto Tercero

Alberto Tercero

Przykładowo, na zdjęciu powyżej widzimy małą broszkę Tasso Mattara w formie domku z płomieniami, które udaje czerwony koral (malutki obiekt po lewej stronie). Autor grafiki, Alberto Tercero, zastanawiał się co mogło wywołać pożar w budynku i dał upust swojej wyobraźni tworząc powyższe dzieło.

Jedną z obszerniejszych i bardziej przekrojowych wystaw była ta o tytule Bijoux en Jeu, mieszcząca się w Museu del Disseny de Barcelona. Do wystawy powstała bogata publikacja w formie katalogu, z którą naprawdę warto się zapoznać.

Museu del Disseny de Barcelona

Museu del Disseny de Barcelona

Przyszła pora by przejść do właściwej części relacji, czyli tej tyczącej się bezpośrednio targów biżuterii artystycznej Joya.  Pierwsze, co uderzyło mnie po wejściu do hali, to skala wydarzenia i sposób prezentacji poszczególnych artystów. Przyzwyczajona do wielkich targów biżuterii komercyjnej, spodziewałam się większej przestrzeni. Spodobało mi się, że stoiska nie były podzielone na boksy, ułatwiając tym samym odnalezienie poszczególnych wystawców oraz nawiązywanie interakcji między samymi artystami. Każdy z twórców miał taki sam stół do zagospodarowania i mimo że ekspozycje i prace bardzo się od siebie różniły, całość sprawiała wrażenie spójności.

Dużym przeżyciem było dla mnie zetknięcie się z przestrzennymi pracami, które do tej pory widziałam jedynie na płaskich zdjęciach w katalogach czy internecie. Miałam też okazję porozmawiać o biżuterii z jej autorami i dowiedzieć się sporej ilości ciekawych rzeczy. Każda ze spotkanych na targach osób była inna – z własną historią i podejściem do projektowania. Prace części z artystów oscylowały wokół tematyki ludzkiego ciała – widać to przykładowo w twórczości takich osób jak Sebastien Carre, Zeta Tsermou czy Alina Carp – inni inspiracji szukali w niecodziennych materiałach, tworząc biżuterię z filtrów do papierosów, ryżu, gumy czy jajek.

Joya

Joya

Poniżej przygotowałam przegląd kilkunastu wybranych prac, by przybliżyć kształt prezentowanej w Barcelonie współczesnej biżuterii artystycznej.

 

Na targach, poza indywidualnymi wystawcami, można było spotkać również galerie sztuki:

ALLIAGES

ALLIAGES

Galeria Sztuki w Legnicy

Galeria Sztuki w Legnicy

Joya miała miejsce w Santa Monica Arts Centre – okazało się, że na pierwszym i drugim piętrze budynku odbywała się w tym samym czasie wystawa lalek, pod tytułem The 7 Doors of Otherness. Niektóre z eksponatów potrafiły wywołać ciarki na plecach, dodatkowo atmosferę budowało światło, dziwne dźwięki i fakt, że część lalek ruszała się automatycznie we własnych sekwencjach czasowych.

The 7 Doors of Otherness

The 7 Doors of Otherness

Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić targi Joya w przyszłym roku, polecam koniecznie odnaleźć magiczne miejsce, jakim jest La basilica Galeria – mieści się ona na starym mieście, ukryta w jednej z bocznych uliczek pełnych antykwariatów i sklepików z pamiątkami. Znajdziecie tam kolekcję biżuterii autorskiej z całego świata: zarówno tej srebrnej,  złotej, jak i tej z nietypowych materiałów – a wszystko to na sprzedaż. Myślę, że tego rodzaju pamiątka przywieziona z Barcelony jest czymś  zdecydowanie bardziej unikatowym, niż figurka imitująca rzeźbę Gaudiego, wyprodukowana w Chinach.

La basilica Galeria

La basilica Galeria

Na koniec migawka z październikowej Barcelony.

Barcelona

Powiedz nam co o tym sądzisz