Biżuteria Miejska – sympozjum naukowe

7 listopada 2016
Justyna Stasiewicz
Otwarcie wystawy w Filharmonii Łodzkiej Array

O najlepszym towarzystwie mówi się, że rozmowa w nim poucza, a milczenie kształci.
Johann Wolfgang von Goethe

Wciąż jeszcze w głowie szumią mi resztki zdań, które wypowiedziane zostały w trakcie sympozjum Biżuteria miejska, zorganizowanego przez Katedrę Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w dniach 21 – 22 października 2016 roku.

We wspomniany piątek, w niewielkim pomieszczeniu, znanym środowisku łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych jako Kino 3d, spotkały się osoby o różnym doświadczeniu, w różnym wieku i o odmiennym zapatrywaniu na świat.

Tłum ludzi podzielił się na tych słuchających i tych opowiadających, tworząc tym samym przestrzeń sprzyjającą poszerzaniu swojej wiedzy.

Wykłady były tym ciekawsze, że przygotowane zostały nie tylko przez osoby będące w stałym związku z biżuterią współczesną. Wśród prelegentów znalazły się takie postaci jak: dr hab. Andrzej Chętko oraz dr Kazimierz Piotrowski, za których to sprawą uczestnicy mogli spojrzeć na temat biżuterii w przestrzeni miejskiej z nieco innej, niekiedy bardzo świeżej perspektywy.

Coś, co dawało do myślenia od początku sympozjum, to fakt, że praktycznie każda prelekcja zaczynała się od zdefiniowania czym dla osoby przedstawiającej temat jest biżuteria. Mało tego, definicje te często znacząco się różniły, ale momentami nawet stawały względem siebie w wyraźnej opozycji. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku podejścia prelegenta do tego, co w biżuterii artystycznej jest najważniejsze: Przejrzysty projekt? Zawarta idea? Szczerość materiałów? Perfekcja warsztatowa?

img_9398j

Prelekcja: Marcin Nowak

Prelekcja: Marcin Nowak

Prelegenci i atrakcje: dzień pierwszy

Pierwszego dnia prezentacje wygłosiło 11 prelegentów:

 • dr Olga Podfilipska – Krysińska
 • prof. Andrzej Boss
 • dr hab. Andrzej Chętko
 • dr Kazimierz Piotrowski
 • Philip Sajet
 • Giedymin Jabłoński
 • dr Ewa Effenberg
 • Marcin Nowak
 • dr Jarosław Kolec
 • Justyna Stasiewicz
 • Michalina Owczarek

Z treścią poszczególnych referatów będzie się można zapoznać już niedługo na stronie sympozjum, gdzie zostaną zamieszczone w języku polskim i angielskim.

Poza prelekcjami, goście już podczas pierwszego dnia mogli wziąć udział w otwarciu dwóch wystaw: Studentów łódzkiej Katedry Biżuterii w Galerii Odnowa, mieszczącej się na terenie Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz wystawy o tytule Biżuteria miejska. Wystawa Katedry Biżuterii i Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której wernisaż odbył się w Filharmonii Łódzkiej.

Otwarcie wystawy biżuterii w Galerii Odnowa

Otwarcie wystawy biżuterii w Galerii Odnowa

Fragment dyplomu magisterskiego Magdy Lamch

Fragment dyplomu magisterskiego Magdy Lamch

Wystawa biżuterii miejskiej w Filharmonii Łódzkiej

Wystawa biżuterii miejskiej w Filharmonii Łódzkiej

Chętni goście mieli również okazję zwiedzić Katedrę Biżuterii, dowiedzieć się w jaki sposób kształceni są jej studenci, na co wykładowcy kładą nacisk oraz jakim parkiem maszynowym dysponują. Można było dopytać o szczegóły działania odlewni mieszczącej się w podziemiach łódzkiego ASP, dowiedzieć się jak używać maszyny do cięcia laserowego, pieca do emalii czy najnowszego nabytku w postaci skanera 3D, służącego do wprowadzania rzeczywistych obiektów – na ekrany komputera.

Miło było obserwować pełnych zainteresowania ludzi, którym szczegółowo prezentowano pomieszczenia, kolejno w języku polskim, angielskim i włoskim.

Zwiedzanie Katedry Biżuterii

Zwiedzanie Katedry Biżuterii

Prelegenci i atrakcje: dzień drugi

Drugi dzień sympozjum przywitał nas wykładem przygotowanym przez Vim Vandekerckhove z galerii Villa de Bont w Gandawie. Artysta zaprezentował stronę internetową, którą prowadzi, opowiedział o twórcach, których biżuterię sprzedaje oraz na jakich zasadach działa jego galeria.

Krótkim wykładem przedstawiła się również komisarz targów Amberif i Ambermart w Gdańsku – Ewa Rachoń. Goście, a w śród nich i studenci łódzkiego ASP mogli zapoznać się dzięki temu (między innymi) z historią konkursu Amberif Design Award.

Amberif - prelekcja

Amberif – prelekcja

Dyskusje i próba definicji

Po wykładach rozpoczęła się dyskusja pomiędzy przedstawicielami galerii – a kadrą akademicką i studentami. Wypowiadali się między innymi takie osoby jak: Małgorzata Lisiecka z Galerii YES w Poznaniu, Monika Szpatowicz i Zbigniew Kraska z Galerii Sztuki w Legnicy, Mariusz Pajączkowski z Galerii Otwartej w Sandomierzu. Znaczący głos zabrali również Philip Sajet, prof. Andrzej Boss, który jednocześnie pełnił rolę prowadzącego panel dyskusyjny, Anna Sado – znana reporterka branżowa czy Giedymin Jabłoński.

Studenci oraz goście mieli okazję dowiedzieć się: na co zwracają uwagę galerie, gdy kupują biżuterię od artystów, co podnosi wartość sprzedawanej biżuterii. Była też okazja poruszyć tematy, które wynikły z przedstawianych dzień wcześniej referatów.

W komunikacji między zagranicznymi i polskimi gośćmi pomagał tłumacz, który na bieżąco tłumaczył pytania i odpowiedzi – przekazywane do odsłuchu, w który wyposażeni zostali prelegenci.

Dyskusja była niezwykle żywa, chociaż miejscami dość pesymistyczna. Została zwrócona uwaga na problem związany z zamykaniem się kolejnych galerii sprzedających biżuterię współczesną oraz z starzeniem się ich właścicieli. Dość emocjonalnie omówiono również kwestie pojęć: artysta i projektant. Co jest sztuką, a co tylko artystyczną formą – oraz czym te dwie rzeczy się różnią.

Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny

Podsumowując, uważam, że tego rodzaju spotkania są potrzebne – pomagają spojrzeć na te same zagadnień z różnej perspektywy. Wiele słów i myśli zostało wypowiedzianych w trakcie tych dwóch dni – niektóre drżącym od emocji głosem. Myślę, że każdy kto miał okazję wziąć udział w sympozjum Biżuteria Miejska, wrócił do domu wzbogacony o nowe doświadczenie, własne przemyślenia i ciekawe informacje. Może warto pamiętać, że nawet jeżeli dzielą nas definicje, poglądy – to w gruncie rzeczy chodzi nam o to samo: by promować w świecie dobrą sztukę i wzornictwo, być szanowanym i móc wyrażać się twórczo.

Osoby, które niestety nie mogły uczestniczyć w tegorocznej edycji, może pocieszy fakt, że nie była ona ostatnia – a samo wydarzenie będzie powtarzać się cyklicznie.

Do zobaczenia na kolejnym sympozjum!

Plakat projektu Mariusza Andryszczyka - Miło mi poinformować, że jewelrydesignpl objęło całe wydarzenie patronatem medialnym.

Plakat projektu Mariusza Andryszczyka – Miło mi poinformować, że jewelrydesign.pl objęło całe wydarzenie patronatem medialnym.

Powiedz nam co o tym sądzisz